Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Akcji Polskich

Inwestuje głównie w Polsce.

Więcej: Caspar Akcji Polskich

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: SASiWE

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: SZSiWE

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: SSWSiWE


Strategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: SAS


Strategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: SASSE


Strategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWAS


Strategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSA


Strategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – sierpień 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający - Strategia Akcji Spółek Strefy Euro Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro odnotowała w sierpniu br. wzrost o 0,35%, przy spadku benchmarku o 2,26%. Za ostatnie dwanaście miesięcy stopa zwrotu dla strategii wyniosła 12,15%, a za ostatnie trzy lata aż 72,10%.

W minionych tygodniach byliśmy świadkami wyjątkowo dużej rozbieżności w zachowaniu rynków akcji w USA i w innych obszarach geograficznych. Akcje amerykańskie, a w szczególności spółki technologiczne, kontynuowały hossę, podczas gdy wiele rynków wschodzących weszło w bessę. Również indeksy akcji w Europie i Japonii zachowywały się słabo. Podobną rozbieżność można było zauważyć w ostatnich odczytach wskaźników koniunktury, takich jak ISM czy PMI dla przemysłu, które zanotowały bardzo wysokie poziomy w USA, wyraźnie niższe, ale pozytywne, w Europie i bliskie stagnacji w Chinach.

Taka sytuacja jest niebezpieczna dla wielu gospodarek wschodzących. Zwiększyły one w ostatnich latach swoje zadłużenie zagraniczne, które w zdecydowanej większości denominowane jest właśnie w dolarach. Dobra koniunktura w USA skłania amerykański bank centralny (FED) do podwyżek stóp. Oznacza to wzrost kosztów obsługi długu dla emitentów, spotęgowany jeszcze wzrostem kursu dolara, co nie zawsze jest rekompensowane poprawą zysków operacyjnych. Szereg walut na rynkach wschodzących odnotowało w minionych tygodniach wyraźne spadki do dolara: w tym turecka lira, argentyńskie peso czy południowoafrykański rand.

W przeszłości nawet poważne kryzysy na rynkach wschodzących nie były przyczyną poważnej bessy na rynkach rozwiniętych. Obecna sytuacja na rynkach jest pod pewnymi względami podobna do tej z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wówczas, mimo kryzysu azjatyckiego w roku 1997 i bankructwa Rosji w 1998 roku, indeksy akcji w USA były w fazie hossy przerywanej jedynie krótkimi, acz niekiedy znaczącymi korektami. Oczywiście, scenariusz na rynkach może być w nadchodzących kwartałach zupełnie inny. Wiele będzie zależało od sytuacji w Chinach – gdzie w ostatnich latach byliśmy świadkami niebezpiecznie dużego wzrostu zadłużenia wewnętrznego – i od tego, czy będziemy świadkami eskalacji wojny handlowej między USA a Państwem Środka. Ten konflikt ma oprócz podłoża ekonomicznego także wymiar strategiczny i jest swego rodzaju walką o pozycję globalnego lidera. Pod znakiem zapytania stoi też dalszy los prezydentury Donalda Trumpa, któremu może grozić impeachment. Za akcjami wciąż przemawiają dość wysokie stopy dywidend (jeżeli skorygujemy je o skup akcji własnych), które są dużo wyższe niż rentowności obligacji skarbowych, szczególnie w Europie. Spodziewamy się wzrostu zmienności, w tym w wyniku możliwego wzrostu ryzyka politycznego i geopolitycznego.

Klientom zalecamy dywersyfikację. Okazji inwestycyjnych będziemy szukać na różnych rynkach geograficznych i – tak jak wcześniej – będziemy starali się inwestować w liderów branżowych bądź technologicznych, dbając jednocześnie o bardzo wysoką płynność naszych inwestycji.

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro odnotowała w sierpniu br. wzrost o 0,35%, przy spadku benchmarku o 2,26%. Za ostatnie dwanaście miesięcy stopa zwrotu dla strategii wyniosła 12,15%, a za ostatnie trzy lata aż 72,10%. .

Zarabiaj dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu. Zobacz, co nas wyróżnia i zainwestuj z Caspar.

TAGI: cam,

Simple Share Buttons